Trening siłowy regularnie wykonywany wpływa korzystnie nie tylko na aspekty estetyczne sylwetki – uczy pokory, cierpliwości i pozwala wyładować negatywne emocje. Siłownia to miejsce będące drugim domem dla mężczyzn, a coraz częściej również kobiet, zakochanych w wymagającym i ciężkim treningu siłowym.
Trening siłowy, inaczej trening oporowy polega na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała lub ciężaru zewnętrznego. Ten można aplikować w postaci wolnego ciężaru (kettle, hantle, sztangi), korzystając z maszyn na siłowni służących do izolowanego ruchu (suwnica, atlas, maszyna do mięśni dwugłowych uda itp.) Mnogość sprzętów sportowych pozwala na urozmaicanie ćwiczeń na siłowni, dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania treningowego.
Trening siłowy zawsze opiera się na pracy z ciężarem, ale cel regularnych sesji może być różny. Z reguły początkujący lub stali bywalcy siłowni wykonują trening na masę mięśniową, której ilość powinna stopniowo zwiększać się na skutek stałego stymulowania mięśni do rozrostu (tzw. hipertrofia). Trenując w celu zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, elementami mającymi równie istotny wpływ, są odpowiednio skomponowana dieta o zwiększonej podaży energii i białka oraz działania regeneracyjne – sen, nawodnienie, masaż i rozciąganie (stretching).